Перелік теорій: Чому ми зіваємо?

Хтось поруч позіхнув – і ви не можете нічого вдіяти, крім як позіхнути у відповідь. Зазвичай, коли вас наздоганяє позіхання, ви точно знаєте (або думаєте, що точно знаєте), чому це відбувається, але як же пояснити те, що ви можете почати позіхати, навіть просто читаючи статтю на цю тему!

Наукова сторона питання поки не може дати точну та обгрунтовану відповідь. Довгий час науковці вважали, що це ознака нестачі кисню в організмі, але позіхання – це те, що не зовсім пов’язане з диханням. Сьогодні вчені вірять в те, що і перше і друге контролюють окремі механізми в тілі і мозку.

Бувають випадки коли люди відчувають напади позіхання, коли їм нудно або хочеться спати і це здається логічним, але часто люди також мимоволі позіхають, навіть роблячи щось енергійне або цікаве. Те ж саме стосується атлетів перед змаганнями, або ж можна привести в приклад Саши Обама, яка позіхала під час інавгураційної промови батька – Барака Обами.

Вам дуже подобається ця людина
Позіхання дійсно дуже заразне. Експерти вважають, що, еволюціонуючи, ми навчилися “розуміти” позіхання одних людей як ознака їх симпатії до інших. А контролюється весь цей механізм соціальними зв’язками. Подальші дослідження підтвердили, що ви швидше позіхне у відповідь близькій людині, ніж незнайомцеві. У 2011 році з’ясувалося, що ми позіхаємо найчастіше через рідних, потім трохи менше через друзів, а завершують список зовсім незнайомі нам люди: їм найскладніше змусити нас позіхнути.

Вашому мозку час охолодитися
У пошуках наукового пояснення того, чому ми позіхаємо, найсвіжіша теорія говорить нам про те, що позіхання просто охолоджує наш мозок, даючи йому трохи свіжого повітря. Для того щоб перевірити цю теорію, в 2011 році провели дослідження, в ході якого з’ясувалося, що люди позіхають більше в холодну пору року і менше в теплу. Крім того, депривація (переривання) сну може підвищити температуру мозку, а хороше позіхання допоможе нам охолодити голову до нормальної температури.

У вас великий мозок
Журнал Biology Letters повідомляє, що, чим більше ви позіхаєте, тим більший ваш мозок. Дослідники виявили, що ссавці, які позіхають (прямо як люди), мають масивний мозок із великою кількістю клітин мозку. Якщо брати до уваги те, що позіхання дійсно охолоджує мозок для того, щоб підживлювати його енергією, виходить, що чим більше мозок, тим більше нейронів вимагатимуть кисень для нормального функціонування. І для того, щоб допомогти їм з цим, – ми позіхаємо.

Можливо, у вас інфаркт
Або інсульт. Або ж пухлина. Але не поспішайте непритомніти від страху позіхнути – лише затяжне позіхання, яке триває набагато довше, ніж ви можете собі це уявити, може свідчити про проблеми такого характеру.
Інфаркт може стимулювати блукаючий нерв, який проходить від мозку до живота, що призводить до реакції, симптомом якої є таке тривале позіхання.

Дослідники використовували МРТ для того, щоб вивчити розташування пухлин в мозку. Але питання про те, як вони можуть впливати на організм таким чином, щоб в результаті з’явилася позіхання, все ще актуальне.

Люди з епілепсією і склерозом також часто повідомляють про те, що вони багаторазово і тривало позіхають. Ці стани (так само, як і головний біль і навіть тривога) так чи інакше мають відношення до проблем регулювання температури мозку. Звідси висновок: надлишкове позіхання може бути спробою нашого організму відновити баланс.

Будь-яка з перерахованих вище теорій може виступити в ролі чудового виправдання в тому випадку, якщо ви вирішите солодко позіхнути на нараді (особливо теорія про великий мозок).

Категорії: Статті