Найбільші метеорити знайдені на Землі – частина перша

Падаючі на Землю космічні об’єкти природного походження найчастіше згоряють ще в атмосфері. За це слід дякувати нашій щільній атмосфері. Але і у неї іноді трапляються перебої в роботі. Особливо коли мова йде про досить великі космічні об’єкти. У цьому випадку навіть щільна атмосфера не завжди встигає спопелити непрошеного гостя і самі «щасливі» падають на землю. Впавши на поверхню, вони можуть пролежати так тисячоліттями, абсолютно ніким не помічені.

Космічні брили великого розміру прийнято називати астероїдами. Ці хлопці набагато небезпечніші та здатні викликати куди більше проблем для матінки-Землі, ніж метеорити і вже тим більше метеороіди. Багато хто чув історію про те, що близько 65 мільйонів років тому живши на Землі динозаври раптом різко вимерли. Подейкують, що це справа якраз одного з них, а точніше тих наслідків, що він створив. Аналогічна історія могла статися в 2013 році, але нам пощастило і космічний об’єкт 2012 DA14 розминувся з нашою планетою на відстані 27 743 км.

Сьогодні ж розглянемо Метеорит Вілламетт один з найбільших космічних каменів, що впали на нашу планету, що зберіг свою цілісність та знайдений вченими.

Метеорит Вілламетт

Фото метеорита, зроблене в Американському музеї природної історії в Нью-Йорку в 1911 році
Фото метеорита, зроблене в Американському музеї природної історії в Нью-Йорку в 1911 році

Вілламетт є найбільшим метеоритом з коли-небудь знайдених на території США. Його вага становить понад 15,5 тонни, а розмір – близько 7,8 квадратного метра. Складається Вілламетт в основному із заліза і нікелю. Вважається, що впав на Землю близько 1 мільярда років тому.

Метеорит має досить цікавою історією. Він був виявлений емігрантом з Уельсу і шахтарем Еллісом Хьюзом в 1902 році, який відразу зрозумів, що перед ним знаходиться не просто великий камінь. У підсумку він витратив три місяці на те, щоб перемістити знахідку на свою землю. Після цього він став брати з відвідувачів по 25 центів за її огляд. Однак махінацію швидко викрили, і право на метеорит отримала Орегонському сталеливарна компанія.

У 1905 році метеорит був викуплений приватною особою за 26 тисяч доларів і в 1906 році подарований Американському музею природної історії в Нью-Йорку, де він зараз виставлений для огляду відвідувачами. Після його передачі права на метеорит заявляло плем’я індіанців зі штату Орегон. Вони посилалися на те, що метеорит для них став свого роду релігійним тотемом і необхідний для щорічної церемонії. Але так як до цього моменту навколо метеорита вже звели основна споруда музею, передати його було неможливо, не зруйнувавши стін музею. В результаті сторони прийшли до угоди, що раз на рік членам племені дозволяється проводити свої ритуали безпосередньо в музеї.

Категорії: Статті

Теги: