Вчені вперше отримали надтекуче тверде тіло

Вчені зі Швейцарії та США повідомили про перші успіхи в отриманні екзотичної фази речовини — надтекучого твердого тіла.

Про це повідомляє Naked-Science.

Частинки надтекучого твердого тіла організовані в кристалічну решітку і справді зберігають твердість. Однак вони демонструють і деякі властивості, незвичайні для твердого тіла, маючи подібний вигляд до рідини.

Подробиць експерименту поки немає.

Тверду, рідку і газоподібну фази речовини, а також плазму знають практично всі. Однак цими фазами речовини список не завершується. Зокрема, інноваційне надтекуче тверде тіло — один з прикладів екзотичних, ще не відомих фаз речовини.

Відомо, що теоретично така фаза була передбачена понад півстоліття тому, проте досі жодного разу не спостерігалася на практиці.

4 жовтня 2016 року вченим-винахідникам Девіду Таулессу, Дункана Халдану і Майклу Костерлітцу була вручена Нобелівська премія з формулюванням: «за теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії».

Вони математично описали стан речовини, відмінного від класичних твердого, рідкого і газоподібного, не рахуючи плазми. Всього подібних станів речовин налічується понад п’ятсот.

У 2009 році німецькі вчені провели досліди з комп’ютерної симуляції незвичайного стану речовини, відомого як «надтекучий тверде тіло». Як тоді стверджувалося, це надзвичайно цікаве і досить перспективний для технологій майбутнього явище.

Вважається, що така речовина може революційно змінити сучасну електроніку.

Категорії: World,Технології