Вірус грипу допоможуть знищити жаби

Щорічно з’являються все нові і нові штами вірусу грипу. Віруси свинячого і пташиного грипу недавно сколихнули всю медичну спільноту. А розробка противірусних препаратів обходиться все дорожче. Але на допомогу людям може прийти природа, адже недавно, як повідомляє журнал Immunity, вчені виявили в жаб’ячому слизі агенти, здатні знищувати віруси грипу виду Н1.

За відкриття відповідають фахівці з Університету Еморі, штат Джорджія, спільно зі своїми колегами з Центру біотехнологій Раджива Ганді в Індії. Корисна сполука була виявлена в слизі південноіндійських жаб. Виявлені противірусні з’єднання можуть виявитися безцінними в разі нової епідемії грипу. Нове з’єднання відноситься до групи поліпептидних молекул і отримало назву «урумін». Як кажуть самі експерти, назва була дана на честь традиційного індійського меча-пояса під назвою «урум».

Для збору уруміна вчені використовували м’яку електричну стимуляцію шкірних секреторних клітин індійської жаби виду Hydrophylax bahuvistara. Причому шкірний секрет жаб містить не тільки урумін, а й інші пептиди, деякі з яких отруйні для людини і ссавців. Але команда експертів на чолі з професором Джошуа Джейкобом окремо розглянули урумін за допомогою електронної мікроскопії і переконалися в тому, що пептид порушував лише цілісність вірусу грипу.

«Урумін приєднується до стволової частини гемогглютінінового білка – тієї частини вірусу, яка відповідальна за з’єднання вірусу і зараженої клітини. Ця особливість може виявитися вкрай цінною, тому що поточні ліки проти грипу вражають інші частини вірусу».

Фахівці провели експеримент, в ході якого невакцинованим мишам через ніс ввели урумін. З’єднання захистило гризунів від летальної дози вірусу грипу. Однак є у даної речовини і мінуси: урумін ефективний лише проти штамів грипу H1, а ось проти вірусу H3N2 пептид, на жаль, вже не допомагає.

Категорії: Технології