Виявлено «вимикач» отримання задоволення від вживання алкоголю

Одним з ключових чинників формування механізмів залежності в головному мозку є отримання позитивних емоцій. Наприклад, алкоголь, потрапляючи в мозок, впливає на вентральну область (ventral tegmental area, VTA), яку також називають центром задоволення. Після цього вивільняється дофамін, який доставляє приємні відчуття. Але якщо цей шлях заблокувати – алкоголь перестане сприйматися як щось «позитивне», ставши просто речовиною, яка не викликає залежності.

Саме це, як передає видання Neuropharmacology і зробила команда вчених на чолі з професором Марком Броді з Медичного Коледжу Університету Іллінойсу. В ході досліджень з’ясувалося, що алкоголь блокує калієвий канал під назвою KCNK13, який знаходиться всередині мембрани вивільняє нейротрансміттер нейронів VTA. Коли калієвий канал блокується, нейрони підвищують свою активність і виділяють більше дофаміну.

«Канал KCNK13 необхідний для того, щоб алкоголь стимулював вивільнення дофаміну цими нейронами. Без нього алкоголь не може цього робити. Ми припускаємо, що канал KCNK13 є основною мішенню для препаратів, які потенційно можуть допомогти людям в боротьбі з алкогольною залежністю. Цей канал специфічний саме для алкоголю.»

Для підтвердження своєї гіпотези вчені провели 2 експерименти. У першому лабораторним тваринам на генетичному рівні знизили кількість каналів KCNK13. У підсумку ці миші вживали на 20-30% алкоголю більше, ніж їх звичайні родичі. У другому досліді експерти вирішили з’ясувати, наскільки нейрони каналів KCNK13 чутливі до алкоголю. Виявилося, що у мишей, які вживали алкоголь регулярно, чутливість вище на 50%, ніж у тих, хто алкоголь не вживав. А це означає, що «миші-алкоголіки» більш схильні до розвитку залежності через те, що у них легше спровокувати вироблення дофаміну. Самі ж автори роботи досить позитивно ставляться до майбутнього свого відкриття.

«В даний час всі доступні ліки зменшують вплив алкоголю на мозок, що те саме зменшення гучності відтворення звуку. Наш же препарат буде працювати як кнопка включення\виключення.»

Категорії: Технології