Шахова задачка вартістю мільйон доларів

Одна з найдавніших настільних ігор шахи дозволяє не тільки розвинути тактичне мислення, а й удосконалити інші корисні навички. Наприклад, існує маса логічних задачок по розстановці фігур на шаховій дошці в певній послідовності. І за вирішення однієї з них дослідники з Сент-Ендрюського університету (Великобританія) пропонують мільйон доларів.

Розбагатіти допоможе варіація загадки під назвою «завдання про вісім ферзів». В оригіналі формулювання звучить наступним чином: розставити на стандартній шахівниці розміром 64 на 64 клітини 8 ферзів так, щоб жоден з них не перебував під ударом іншого. Тобто, виходячи з того, що ферзь б’є всі клітини, розташовані по вертикалях, горизонталях та діагоналях, на «шляху» кожного з них не повинно бути інших фігур. При належному старанні знайти рішення зможе практично будь-яка людина і було б дивно, якби за вирішення саме цього завдання вчені давали б мільйон (тим більше, що відома задачка ще з середини 19 століття). Складнощі починаються тоді, коли ми вирішимо збільшити кількість клітин і фігур на полі.

Логічно припустити, що чим більше поле – тим складніше знайти рішення. І тут вчені вирішили підключити до пошуку рішення комп’ютер. Але зіткнулися з іншою проблемою: коли розмір дошки перевалює за 1000 на 1000 клітин, комп’ютер зависає. Тому експерти запропонували всім бажаючим розробити алгоритм для вирішення завдання, або довести, що його не існує зовсім. На думку дослідників, той, хто буде здатний написати подібну програму, зможе і модифікувати її для вирішення інших більш важливих завдань.

Категорії: World