В бурштині знайшли хвіст динозавра з пір’ям

Хвіст динозавра віком 99 мільйонів років, з усіма кісточками, м’якими тканинами і навіть пір’ям, знайшли збереженим в бурштині.

Про це написали в журналі Current Biology. І хоча окремі пір’їни епохи динозаврів вже знаходили в бурштині, а доказів існування пернатих динозаврів предостатньо, вперше археологи і палеонтологи отримали настільки добре збережені останки.

Зразок бурштину – формально названий DIP-V-15103, а неформально «Єва» в честь палеоботаніка Єви Коппельгус, дружини співавтора дослідження Філіпа Кюррі – знайшли в шахті в долині Хуконг в Качин на півночі М’янми. Бурштин з цієї області, швидше за все, містить саме широке розмаїття рослинного і тваринного життя крейдового періоду.

Бурштин здебільшого використовується в ювелірних виробах і в різьбі, а зразок «Єви» вже підлягав «обробці» до того моменту, коли його знайшли вчені.

03_dinosaur_tail-adapt-590-1

Усередині грудки затверділої смоли знаходиться 3,5-сантиметровий відросток, покритий тонкими пір’ям, каштановими з білястим почерком. КТ-сканування і мікроскопічний аналіз зразка показали вісім хребців з середини або кінця хвоста.01_dinosaur_tail-adapt-590-1

Спираючись на структуру хвоста, вчені вважають, що він належить молодому коелурозавру, частини групи динозаврів-тероподів, в яку входить все від тиранозаврів до сучасних птахів.

Наявність шарнірних хребців хвоста в зразку дозволило вченим виключити ймовірність того, що пір’я належали доісторичної птиці. Сучасні птиці і їх найближчі предки з крейдового періоду мають набір хвостових хребців, який називається пігостіль. Він дозволяє пір’ю хвоста рухатися як єдине ціле.

Пір’я цього динозавра мають слабо виражений центральний стовбур (рахис) і розходяться по обидві сторони від хвоста. Відкрита, гнучка структура пір’я більше схожа на сучасні декоративні пір’їни, ніж на махові, які мають чітко визначені стовбури, гілки і гачки, які скріплюють структуру разом.05_dinosaur_tail-adapt-590-1

У червні цього року та ж група вчених знайшла в бурштині пір’я крил птахів крейдового періоду, які виявилися на диво схожими на махові пера сучасних птахів.

У цьому дослідженні робиться висновок, що якби вся довжина хвоста була покрита пір’ям такого типу, то динозавр навряд чи був в змозі літати. Швидше за все, це пір’я виконували сигнальну функцію або грало певну роль в регуляції температури.

Категорії: World