Фізики знайшли в шматку метеорита, що впав в Росії, дуже рідкісний квазікристал. Знахідка настільки рідкісна, що це лише третій випадок, коли подібний матеріал зустрівся вченим в природі.
Однак унікальність подібних кристалів дає не тільки їх рідкість. Справа в тому, що вони мають настільки своєрідну симетричну структурою, що протягом десятиліть наука вважала таке існування «неможливим».
Новий квазікристал був виявлений командою геологів під керівництвом Луки Бінді з Флорентійського університету (Італія). Вчені досліджували шматочок метеорита, що впав в російському селі Хатирка Анадирского району Чукотського автономного округу п’ять років тому і знайшли в ньому квазікристал розміром всього в декілька мікрометрів.
Слід зазначити, що це вже третій квазікристал, який був виявлений в одному і тому ж метеориті, що може наштовхувати на думку про те, що можуть бути й інші з новими структурами.
Коли вчені вивчили склад нового квазікристала, вони підтвердили, що він складається з комбінації атомів алюмінію, міді і заліза, з’єднаних в пентагональні форми, як ті, що можна зустріти, наприклад, на футбольних м’ячах. У природі подібний склад квазікристалів був виявлений вперше. Однак знахідка дозволяє припустити, що ми далеко не все розуміємо про цю форму матерії.

Самі квазікристалів володіють унікальною структурою, яка характеризується забороненою класичною кристалографічною симетрією і наявністю далекого порядку. Іншими словами, симетрія квазікристалів присутня на всіх масштабах, аж до атомного, демонструючи тим самим нову структурну організацію матерії.
Звичайні кристали, зустрічаються в тих же сніжинках, алмазах і харчовій солі, складаються з атомів, що утворюють майже ідеальну симетрію. Полікристали, присутні в більшості металів, каменях, льоді і аморфних твердих структурах на зразок скла, воску і більшості видів пластику, мають більш хаотичні та неупорядковані структури.