У метеориті виявили унікальний Квазікристал

Фізики знайшли в шматку метеорита, що впав в Росії, дуже рідкісний квазікристал. Знахідка настільки рідкісна, що це лише третій випадок, коли подібний матеріал зустрівся вченим в природі.

Однак унікальність подібних кристалів дає не тільки їх рідкість. Справа в тому, що вони мають настільки своєрідну симетричну структурою, що протягом десятиліть наука вважала таке існування «неможливим».

Новий квазікристал був виявлений командою геологів під керівництвом Луки Бінді з Флорентійського університету (Італія). Вчені досліджували шматочок метеорита, що впав в російському селі Хатирка Анадирского району Чукотського автономного округу п’ять років тому і знайшли в ньому квазікристал розміром всього в декілька мікрометрів.

Слід зазначити, що це вже третій квазікристал, який був виявлений в одному і тому ж метеориті, що може наштовхувати на думку про те, що можуть бути й інші з новими структурами.

Коли вчені вивчили склад нового квазікристала, вони підтвердили, що він складається з комбінації атомів алюмінію, міді і заліза, з’єднаних в пентагональні форми, як ті, що можна зустріти, наприклад, на футбольних м’ячах. У природі подібний склад квазікристалів був виявлений вперше. Однак знахідка дозволяє припустити, що ми далеко не все розуміємо про цю форму матерії.

зображення структури квазікристала з симетрією п'ятого порядку:
зображення структури квазікристала з симетрією п’ятого порядку:

Самі квазікристалів володіють унікальною структурою, яка характеризується забороненою класичною кристалографічною симетрією і наявністю далекого порядку. Іншими словами, симетрія квазікристалів присутня на всіх масштабах, аж до атомного, демонструючи тим самим нову структурну організацію матерії.

Звичайні кристали, зустрічаються в тих же сніжинках, алмазах і харчовій солі, складаються з атомів, що утворюють майже ідеальну симетрію. Полікристали, присутні в більшості металів, каменях, льоді і аморфних твердих структурах на зразок скла, воску і більшості видів пластику, мають більш хаотичні та неупорядковані структури.

Категорії: World