Вчені визначили нову стандартну вагу кілограма

Вчені, учасники конференції мір та ваг у минулому році прийняли рішення про перехід з 20 травня 2019 на новий стандарт вимірювання ваги одного кілограма. Кілограм остання одиниця з міжнародної системи вимірювань (СІ), в основі якої лежить еталон, тобто фізичний об’єкт, що використовують по всьому світу.

За еталон одного кілограму взяли 4-см циліндр, який складається зі сплаву іридію та платини, який виготовили у 1889 році у Лондоні та зберігається в місті Севр у Франції.

кілограм

Всі інші кілограмові гирі в світі зроблені за зразком оригінального прототипу. Але фізичні об’єкти з часом втрачають атоми або навпаки, вбирають молекули з повітря. За 100 років маса еталонного зразка змінилася, а також і всі інші прототипи кілограма, за якими калібрують ваги теж.

“Кілограм – це одиниця маси, що дорівнює масі міжнародного прототипу кілограма” – саме так і звучало офіційне визначення прийняте ще у 1901 році.

Відхилення ваги на частки грама помітити неможливо і це ніяк не відіб’ється на повсякденному житті, проте для промисловості та для точних наукових обчислень стандартизація вимірювання ваги – необхідність.

Новий кілограм

Тепер вагу кілограму будуть вимірювати за допомогою так званого балансу Кіббла або ваг Ватта – цей прилад працює на основі сталої Планка. Тобто у таких вагах еталонну гирю замінить струм(вантаж), який врівноважує силу відштовхування між магнітом і котушкою.

баланс Кіббла або ваги Ватта
баланс Кіббла або ваги Ватта

Ці величини, на відміну від гирі, не можуть зникнути чи змінитися. Вчені зі всього світу зможуть вимірювати кілограм без доступу до головного еталону або копії.

Категорії: World