Вчені, учасники конференції мір та ваг у минулому році прийняли рішення про перехід з 20 травня 2019 на новий стандарт вимірювання ваги одного кілограма. Кілограм остання одиниця з міжнародної системи вимірювань (СІ), в основі якої лежить еталон, тобто фізичний об’єкт, що використовують по всьому світу.
За еталон одного кілограму взяли 4-см циліндр, який складається зі сплаву іридію та платини, який виготовили у 1889 році у Лондоні та зберігається в місті Севр у Франції.
Всі інші кілограмові гирі в світі зроблені за зразком оригінального прототипу. Але фізичні об’єкти з часом втрачають атоми або навпаки, вбирають молекули з повітря. За 100 років маса еталонного зразка змінилася, а також і всі інші прототипи кілограма, за якими калібрують ваги теж.
“Кілограм – це одиниця маси, що дорівнює масі міжнародного прототипу кілограма” – саме так і звучало офіційне визначення прийняте ще у 1901 році.
Відхилення ваги на частки грама помітити неможливо і це ніяк не відіб’ється на повсякденному житті, проте для промисловості та для точних наукових обчислень стандартизація вимірювання ваги – необхідність.
Новий кілограм
Тепер вагу кілограму будуть вимірювати за допомогою так званого балансу Кіббла або ваг Ватта – цей прилад працює на основі сталої Планка. Тобто у таких вагах еталонну гирю замінить струм(вантаж), який врівноважує силу відштовхування між магнітом і котушкою.

Ці величини, на відміну від гирі, не можуть зникнути чи змінитися. Вчені зі всього світу зможуть вимірювати кілограм без доступу до головного еталону або копії.